Екологічні стартапи Чернігова готові ділитися досвідом – «День кар’єри ЄС»
Серія «Днів кар’єри ЄС»-2021 відкрилась онлайн-дискусією, організованою з Чернігова, де учасники поділились досвідом створення екологічних стартапів та волонтерських проєктів.
Ректор Національного університету «Чернігівська політехніка» Олег Новомлинець зазначив, що заклад значну увагу приділяє отриманню студентами достатніх компетенцій, і не лише професійних, а також екологічних, волонтерських та ін. «Ми намагаємось розширювати можливості для студентів, щоб вони вміли вибудовувати пріоритети для особистого розвитку, розвитку громади та країни», - наголосив ректор.
Голова громадської організації «Чернігів європейський» Ганна Дивнич розповіла про можливості участі у волонтерських програмах, зокрема, тих, які допомагають долати екологічні проблеми, сприяють розбудові громади.
Начальник відділу молодіжної роботи Чернігівського обласного молодіжного центру Ніна Гулак поінформувала, що програма «Будуємо Україну разом» діє у багатьох містах, в т.ч. у Чернігові. В межах програми організовуються дводенні акції – «бурчаки», які допомагають розбудовувати громадські простори, підтримують сім’ї. «Ми об’єднуємо людей спільною ціллю, волонтерів мотивує допомога, а також можливість отримати нові навички у будівництві», - наголосила Н.Гулак. Окрім того, за її словами, волонтери можуть отримувати гранти на реалізацію своїх ідей.
Екоактивіст та випускник НУ «Чернігівська політехніка» Сергій Безбородько поділився досвідом створення екологічного стартапу. Ідея створення ГО «Еко Місто» розпочалась з волонтерства Сергія, з того, що він заохочував друзів збирати сміття на стихійних звалищах, очищаючи місто. На сьогодні ж пріоритетами ГО «Еко міста» є урбоекологія та боротьба з твердими побутовими відходами. В тестовому режимі запрацювала станція сортування сміття в університеті – йде прийом вторинної сировини, маже усіх видів відходів - сміття розподіляється на 28 контейнерів.
«Наш проєкт має освітню місію: ми вчимо людей як сортувати, відділяти сміття, яке маркування що означає», - розповів екоактивіст. За словами С.Безбородька, лише видів пластику є 7, з яких 3 надаються до переробки, а інші йдуть на спалювання за спеціальних умов, щоб не зашкодити довкіллю. У планах ГО «Еко Місто» запровадити майстерню з переробки пластику, надихати містян на екожиття та свідоме сортування. Він звернув увагу, що на сьогодні немає державних та муніципальних програм сортування відходів, є ентузіасти. Натомість вторсировини не вистачає, і підприємства з переробки вимушені купляти її за кордоном. Важливо змінити ставлення до сортування.
Координатор Чернігівського ІТ кластеру Ольга Рись поділилась своїм досвідом сортування сміття, і запевнила, що це не складно, не віднімає багато часу і не потребує зайвого простору у помешканні. Так, у родині Ольги сміття розподіляється на 3 контейнери: перший - папір і картон; другий – скло, метал та увесь пластик; третій – те, що відправляється на спалювання. А вже на сортувальній станції працівники та волонтери допомагають ретельно сортувати сміття.
«Якщо визначити для себе, що сортування стане частиною стилю життя, все можливо, складно лише спочатку», - запевняє пані Ольга. Вона бачить мотивацію в тому, щоб її діти жили у чистому місті. Також О.Рись зупинилась на тому, що вдалося залучити до сортування офісного сміття ІТ-компанії Чернігова. Зокрема, компаніям показали як продукувати менше відходів і як організовувати збирання та сортування. Метою є до кінця року відвідати усі ІТ-компанії міста та навчити їх розділенню сміття. О.Рись переконана, що айтішники понесуть таку модель поведінки далі – друзям та знайомим, стануть амбасадорами цієї справи.
Довідка: «Дні кар’єри ЄС» - це серія публічних заходів, які відбуваються за підтримки Представництва Європейського Союзу в Україні. Вони проходять щорічно в багатьох містах України в рамках проекту «Інформаційна підтримка Мереж ЄС в Україні». Цьогоріч заплановано 20 таких подій.
Під час цих заходів експерти, роботодавці, викладачі вишів, учасники програм ЄС обговорюють впровадження стандартів і практик Євросоюзу в Україні, можливості участі в освітніх та волонтерських програмах ЄС для розвитку нових бізнес- та професійних можливостей. Минулого року вперше заходи проходили в режимі онлайн-трансляцій.