«День кар’єри ЄС» у Чернігові: глобальні виклики створюють нові реалії на ринку праці
Нові виклики, пов’язані з пандемією, змінюють ситуацію на ринку праці, підвищують конкуренцію та вимоги до освіти, самоосвіти, здобуття нових навичок, диктують необхідність постійного професійного розвитку. Про це йшлося на «Дні кар’єри ЄС» онлайн в Чернігові, під час панельної дискусії 12 травня.
«Вперше ми проводимо ДК в форматі онлайн. Не секрет, що зараз для того, щоб бути успішним, дуже важливою навичкою є навчання протягом життя», - наголосила радниця з питань преси та інформації Представництва ЄС в Україні Вікторія Давидова.
Вона акцентувала увагу на тому, що питання постійного професійного розвитку є серед пріоритетів політики Європейського Союзу та вже знайшли відображення в законодавстві України. Зокрема, за словами Вікторії Давидової, політика ЄС щодо безперервного професійного розвитку, навчання протягом усього життя, передбачає широкі можливості для дорослих: серед іншого це і опановування нових професійних навичок і навіть – розвиток паралельної кар’єри. Вікторія Давидова зазначила, що існує низка європейських онлайн-платформ та програм для навчання дорослих, до яких може долучатися українська молодь. Одна з них – програма Еразмус+, яка дозволяє знайти безліч ідей та можливостей для професійного розвитку, також широкі можливості надає Європейська платформа для навчання в Європі. Радниця Представництва ЄС закликала учасників «Дня кар’єри ЄС» ближче познайомитись з основними напрямками політики Євросоюзу щодо професійного розвитку. Окремо В.Давидова зупинилась на аспектах імплементації цих нових навичок в Україні: має бути зв’язок між професійним навчанням та працевлаштуванням, тобто необхідна подальша інтеграція політики ЄС в сфері зайнятості.
Як зазначив експерт з питань євроінтеграції Денис Черніков, сьогодні багатьох цікавить як буде розвиватися економіка ЄС, які професії будуть потрібні. Нинішня ситуація створила додаткові можливості інвестування у нові підходи та навички, новітні технології та бізнес-моделі, сферу професійної освіти. Зокрема, ЄС прагне бути самодостатнішим у технологічному плані, тому збільшить інвестиції у технології. «ЄС готовий більше інвестувати в індустрію 4.0. і експерти ЄС спрогнозували збільшення робочих місць в цьому сегменті на 60 тисяч в найближчі 10 років», - зазначив Д.Черніков. А зміна бізнес-моделей вимагає нових навичок від фахівців: йдеться про вміння адаптуватися до змін, працювати в команді, знатися на проектному менеджменті тощо. Ще один напрям – збільшення робочих місць у сфері зелених технологій.
ЄС підвищить увагу до регулювання цифрових ринків, посиленню цифрової грамотності, та захисту персональних даних. Це все формує збільшений попит на аналітичні і міжособистісні навички, виникає попит на розвиток softskills. При цьому інституції ЄС надають молодіжну гарантію зайнятості – підтримку навчання, підвищення кваліфікації, стажування, створення стартапів, резюмував експерт.
У свою чергу директора ІТ-кластеру Ірина Лисиця відзначила, що завдяки євроінтеграції в Україні формується ІТ-спільнота, технологічна екосистема. І сьогодні в цій галузі є важливою фундаментальна освіта - навички швидкого засвоєння нового матеріалу, вміння знаходити нові нестандартні рішення, розвивати аналітичне мислення, вивчати англійську мову. І.Лисиця підкреслила, що українські ІТ-фахівці і галузь загалом краще адаптувались до глобальних змін, адже 98% спеціалістів вже давно працюють з дому, у віддаленому режимі, однак постійно зростають вимоги до якості їх роботи. «ІТ-спеціаліст навчається все життя, стрімкий розвиток індустрії вимагає постійного здобуття нових навичок», - наголосила І.Лисиця. Можливості в сфері ІТ в Україні сьогодні дуже широкі, компанії відкриті для нових працівників, сфера динамічно розвивається, європейські партнери зацікавлені в співпраці.
Запис панельної дискусії можна знайти за посиланням на нащому каналі ютюб:
Крім панельної дискусії можна переглянути ще записи 3 тренінгів:
- Тренінг «Сучасні техніки пошуку роботи: підготовка успішного резюме», тренерка Елена Петрик, кандидат наук з державного управління, доцент НУ «Чернігівська Політехніка», лінк на запис тренінгу:
//www.youtube.com/watch?v=AbvmvMduveM
- Тренінг «Ефективне лідерство та командоутворення», тренерка Татьяна Децюк, кандидат педагогічних наук, доцент НУ «Чернігівська Політехніка», лінк на запис тренінгу:
//www.youtube.com/watch?v=I7JIh76kCA4
- Тренінг «Цифрова грамотність- необхідний навик сьогодення», тренер Дмитрий Мехед, кандидат педагогічних наук, доцент НУ «Чернігівська Політехніка», лінк на запис тренінгу:
//www.youtube.com/watch?v=5m923EvxGGc
Довідка: «Дні кар’єри ЄС» проходять щорічно в багатьох містах України вже протягом чотирьох років. Ці заходи реалізуються в рамках проекту «Інформаційна підтримка Мереж ЄС в Україні». «Дні кар’єри ЄС» представляють серію публічних заходів, де представники мереж ЄС та інші учасники обговорюють впровадження стандартів і практик Євросоюзу в Україні, участь у програмах ЄС для розвитку нових бізнес- та освітніх можливостей.