Новини

Зима прийшла: хто нас зігріє? Відбувся Дискусійний клуб в Чернігові

  понеділок, 28 листопада 2016 10

Експерти та активна молодь Чернігова обговорювали питання що потрібно зробити чернігівцям аби не мерзнути взимку і при цьому не сплачувати за комунальні послуги захмарні суми, а також яким чином виховати енергосвідоме покоління споживачів та власників.

Модератор:

  • Оксана Стельмах, Керівник прес-центру «Чернігівський вибір»

Спікери:

  • Вікторія Давидова, Радник з питань преси та інформації Представництва ЄС в Україні;

  • Наталія Висіканець, координатор житлово-комунальних та енергетичних програм Громадянської мережі ОПОРА у м.Чернігові;

  • Олександр Подгорний, керівник Центру «Доброчин»;

  • Людмила Максименко, начальник Управління економічного розвитку міста Чернігівської міської ради;

  • Ігор Подгорний, координатор проекту «Чиста земля»

Пані Вікторія Давидова, радник з питань преси та інформації поінформувала присутніх про численні заходи, які проводяться Представництвом ЄС в Україні, серед яких і цей Дискусійний клуб на тему енергоефектиності. За її словами дуже важливо почути думку студентів та школярів стосовно питання енергозбереження та яким чином стимулювати їх до заощадження на споживанні електроенергії та тепла, адже комунальні платежі поки що сплачують не вони, а їх батьки.

За словами Людмили Максименко, начальника управління економічного розвитку міста, міська влада Чернігова працює в напрямку енергозбереження ще з 2007 року. Саме тоді був створений відділ енергозбереження в Управлінні економічного розвитку. Вона розповіла, що у 2012 році відбулося приєднання міста до європейської ініціативи “Угода мерів”. У 2015 році був прийнятий План дій сталого енергетичного розвитку Чернігова до 2023 року, який вимагає здійснення чітких дій щодо підвищення енергоефективності будівель. Стратегія розвитку міста в цьому напрямку включає понад 70 проектних пропозицій майже на 1,5 млрд.гривень. Цілий розділ цього документу, присвячений вихованню свідомого відношення до споживання енергоресурсів жителями Чернігова.

Палка дискусія була розпочата з питання від учасника Дискусійного клубу про виховання в молоді свідомого ставлення до витрачання ресурсів. Керівник проекту «Чиста земля» Ігор Подгорний зазначив, що існують перешкоди на шляху до енергоефективності з боку енергогенеруючих компаній, політиків, що використовують цю тему для популізму, а також споживачів, які отримують субсидії.

На думку Наталії Висіканець питання енергоефективності є стратегічним для всієї України. Вона переконана, що виховання свідомого ставлення до споживання води, газу, тепла та енергії повинно відбуватися не час від часу. Це має бути системним процесом, починаючи від дитячого садочку і на все життя. Експерт вважає що, «якщо ми сформуємо покоління відповідальних споживачів, то через 15-20 років ми дійсно матимемо підґрунтя для впровадження енергоефективних заходів». Вона вважає, що стимулювати енергозбереження можна тільки комплексно. Проведення глобальної та наскрізної інформаційної кампанії дасть змогу пояснити утворення тарифів, наслідки клаптикового утеплення та необхідність термомодернізації.

Ігор Підгорний підкреслив, що існує безліч способів менше витрачати енергії. Експерт навів приклад з особистого досвіду - “пасивний будинок” із солом’яних панелей, який він побудував разом з однодумцями. Для порівняння: цегляний будинок споживає 250 ккал на 1 кв.м/рік, пасивний будинок споживає 25 ккал кв.м/рік. При вуличній температурі повітря -5 градусів, у приміщенні зберігається температура +10 без будь-якого обігріву.

Представник центру «Доброчин» Олександр Подгорний наголосив на тому, що Чернігівщина є лідером серед областей за кількістю міст, що мають План дій сталого енергетичного розвитку і реалізовують стратегії енергозбереження. Але найбільшою проблемою є те, що не завжди вистачає фахівців, які можуть якісно написати проект для залучення коштів. Тут можуть виникати і мовні барєри, і невідповідна освіта та інші причини. Він також зазначив, що багато представників і влади, і громадських організацій, і бізнесу, перебуваючи у країнах Прибалтики, Польщі тощо, вивчають досвід впровадження енергоефективних технологій, захоплюються їхніми принципами енергозбереження. Але повертаються на рідну землю і знову забувають про все, що бачили. На його думку чернігівцям потрібно не лише дивитися на досвід інших країн, а і активно впроваджувати та застосовувати отримані знання та досвід.

Як заощаджують енергію поділилися досвідом студенти Чернігівського обласного педагогічного ліцею - в їх гуртожитку встановлені пластикові вікна та засоби обліку тепла. Ліцеїсти зазначили: «Ми дійсно економимо воду та світло. У нас працює енергетичний патруль – чергові, які слідкують за тим, щоб ліцеїсти не забували вимикати світло та воду». А студенти Чернігівського національного педагогічного університету розповіли, що «гаряча вода у гуртожитку подається погодинно – в такий спосіб економимо. Також у кімнатах встановлюємо енергозберігаючі лампочки».

В ході дискусії стало зрозумілим, що відповідь на питання «Зима прийшла: хто нас зігріє?» в нас самих, адже кожен має персональну відповідальність за те, як він користується енергоресурсами, наскільки він турботливо ставиться до води, газу, тепла та енергії. Але крім того, має бути ефективна співпраця влади, бізнесу та громади міста для того, щоб зима не стала лихом, а була звичайною порою року. Більше інформації про проведену дискусію у розділі "Дискусійні клуби".

Дискусійний клуб проводиться в рамках інформаційного проекту  «ЄС: вибір молодого покоління України", якийє ініціативою та фінансується Представництвом Європейського Союзу в Україні, виконавцем проекту виступає ГО Фундація "Відкрите суспільство". Партнерами проекту є Міністерство освіти і науки України та Міністерство молоді та спорту України.

Інші новини
  26.11.2016 24
Учасники Дискусійного клубу обговорювала питання наявності робочих місць для молоді в регіоні, яким чином покращити кар’єрні перспективи та чи допоможе Європейський Союз в посиленні ринку праці. Місцеві спікери розповіли про гостру проблему безробіття в регіоні та наводили приклади можливих шляхів вирішення питання в контексті євроінтеграції України.
  17.11.2016 133
Представництво Європейського Союзу в Україні розпочало серію Дискусійних клубів з міста Житомир. Це місто було обране невипадково, адже актуальним питанням сьогодення є заощадження на витратах електроенергії та тепла, а Житомир є одним з лідерів енергоефективності в Україні. Дискусійний клуб проходив у дитячому садочку №63, що був утеплений за європейськими стандартами та є прикладом кращої практики.
  06.06.2016 29
6 червня 2016 року пройшов Всеукраїнський форум «ФОРМАТ: Європеєць» від Представництва ЄС в Україні. Захід став фінальним акордом інформаційного проекту «ЄС: вибір української молоді».
© 2015—2024 Представництво Європейського Союзу в Україні. Всі права застережено.